Όπως σας προαναγγείλαμε πριν λίγες μέρες στην εκδήλωση για το Cyber-bullying, τέθηκε σε λειτουργία η πλατφόρμα https://stop-bullying.gov.gr/ του ΥΠΑΙΘ. Στην πλατφόρμα αυτή θα μπορούν οι γονείς και όσοι ασκούν επιμέλεια να αναφέρουν, επώνυμα, περιστατικά ενδοσχολικής βίας και σχολικού εκφοβισμού που μαρτυρούν τα τέκνα τους ή διαπιστώνουν οι ίδιοι. Οι αναφορές τους θα τίθενται σε γνώση της πρωτοβάθμιας επιτροπής διαχείρισης του Σχολείου (αποτελείται από τον Διευθυντή και την Υποδιευθύντρια) θα αξιολογούνται και θα εντάσσονται σε πρωτόκολλο αντιμετώπισης. Ταυτόχρονα θα περιέρχονται σε γνώση της Δευτεροβάθμιας Επιτροπής Διαχείρισης σε επίπεδο Διεύθυνσης Εκπαίδευσης και Περιφέρειας Εκπαίδευσης. Σας εφιστούμε την προσοχή στην ορθολογιστική χρήση της πλατφόρμας και στην διάκριση ανάμεσα στα ήσσονα καθημερινά ζητήματα επικοινωνίας και τα σοβαρά ζητήματα βίας και εκφοβισμού. Το α.4 του Ν. 5029/2023 περιγράφει επακριβώς τους αντίστοιχους ορισμούς ως εξής:

Κάθε μορφή σωματικής, λεκτικής, ψυχολογικής, συναισθηματικής, κοινωνικής, ρατσιστικής, σεξουαλικής, ηλεκτρονικής, διαδικτυακής ή άλλης βίας και παραβατικής συμπεριφοράς, που πλήττει τη σχολική κοινότητα και διαταράσσει την εκπαιδευτική διαδικασία συνιστά ενδοσχολική βία και εκφοβισμό και ιδίως:

α) η προσβολή της αξιοπρέπειας, της τιμής και της υπόληψης του μαθητή,

β) η συστηματική ή σκόπιμη ή επαναλαμβανόμενη απειλή και προσβολή της προσωπικότητας, της σωματικής ακεραιότητας ή της ψυχικής ισορροπίας των μαθητών,

γ) η ανεπιθύμητη, επιθετική συμπεριφορά που εκδηλώνεται μεταξύ παιδιών σχολικής ηλικίας και η ανάλογη συμπεριφορά εκπαιδευτικών που περιλαμβάνει πραγματική ή αντιληπτή ανισορροπία δύναμης,

δ) η παρεμπόδιση της ομαλής διεξαγωγής των μαθημάτων και ο βίαιος αποκλεισμός μαθητών είτε από την εκπαιδευτική διαδικασία είτε από τη συμμετοχή τους στην καθημερινή σχολική ζωή, καθώς και ο εν γένει κοινωνικός αποκλεισμός, οι απειλές και η ψυχολογική βία στις επαφές των μαθητών με τους συμμαθητές τους,

ε) η επιβολή με τη βία και ο εξαναγκασμός σε πράξεις ή παραλείψεις παρά τη θέληση των μαθητών,

στ) οποιαδήποτε μορφή βίαιης ή απαξιωτικής συμπεριφοράς ή η ενθάρρυνση σε διάπραξη βίαιων εκδηλώσεων που διαταράσσουν τη σχολική γαλήνη και πλήττουν το κύρος της εκπαιδευτικής κοινότητας,

ζ) ο εκφοβισμός ή η εκδήλωση ρατσιστικών συμπεριφορών ικανών να διαταράξουν την ψυχική ισορροπία και να πλήξουν μαθητές με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά,

η) η προσβολή, οι διακρίσεις ή οι παρενοχλήσεις στη βάση των θρησκευτικών πεποιθήσεων, της εθνοτικής καταγωγής, της φυλής, του φύλου, του σεξουαλικού προσανατολισμού, της ταυτότητας φύλου, της έκφρασης ή των χαρακτηριστικών φύλου, της αναπηρίας, της κατάστασης υγείας και της σωματικής ή άλλης πραγματικής κατάστασης του μαθητή. Το παρόν εφαρμόζεται αναλόγως για μορφές βίας και συμπεριφορές που εκδηλώνονται προς εκπαιδευτικούς και άλλα μέλη της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Παρακαλώ εισέλθετε στην πλατφόρμα και διαβάστε αναλυτικά τις οδηγίες και το νομικό πλαίσιο. Πρόθεση του Σχολείου είναι να προσεγγίζει κάθε περιστατικό με την δέουσα σοβαρότητα και να παρέχει άμεση και προσωποποιημένη πληροφόρηση. Αυτό δεν αλλάζει. Το νέο “εργαλείο¨ αν αξιοποιηθεί υπεύθυνα από όλα τα μέρη, μπορεί να αποτελέσει ένα “όπλο” στην επί τα χείρω εξέλιξη του φαινομένου που ταλανίζει την τοπική και ευρύτερη εκπαιδευτική κοινότητα και κοινωνία. Τις επόμενες μέρες θα γίνει ειδική αναφορά για την πλατφόρμα στους μαθητές μας!

Bulling